Elever på Aleholmsgymnasiet fick prova nya räddningstjänstprofilen
Publicerat:
Elever i årskurs 1 på Aleholmsgymnasiet har fått prova moment ur den nya räddningstjänstprofilen som startar hösten 2027. Genom praktiska övningar fick eleverna en inblick i hur det är att arbeta på räddningstjänsten.
Från och med nästa läsår kan elever på Aleholmsgymnasiet i Sävsjö välja räddningstjänstprofilen inom ramen för sitt individuella val. Profilen läses under årskurs 2 och 3, vilket innebär att dagens förstaklassare kommer att kunna välja den när det är dags för individuellt val senare i höst.
För att ge eleverna en tydligare bild av innehållet i utbildningen arrangerades en prova på-dag. Under dagen lät vi eleverna besöka flera olika övningsstationer och själva testa moment som är vanliga inom räddningstjänstens verksamhet.
Bland annat fick eleverna öva på att rädda en person ur en bil på ett säkert sätt, hantera en bredslang, resa en stege samt stoppa en blödning.
Syftet med dagen var att väcka intresse för den nya räddningstjänstprofilen och ge eleverna en konkret bild av vad utbildningen innebär. Profilen kombinerar praktiska moment inom räddningstjänst och olycksförebyggande arbete med värdefulla kunskaper som kan vara användbara både i framtida yrkesliv och i vardagen.

